υπουργοι υγειας απο 1974 και μετα

Υπουργείο Υγείας 

 

ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Ανδρέας Κοκκέβης 24 Ιουλίου 1974 9 Οκτωβρίου 1974 Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας 1974  
Σπυρίδων Δοξιάδης 9 Οκτωβρίου 1974 21 Νοεμβρίου 1974 Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας 1974 Βουλευτικές εκλογές 1974
Βασίλειος Δερδεμέζης 21 Νοεμβρίου 1974 22 Φεβρουαρίου 1975 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1974  
Κωνσταντίνος Χρυσανθόπουλος 22 Φεβρουαρίου 1975 10 Σεπτεμβρίου 1976 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1974  
Κωνσταντίνος Στεφανόπουλος 10 Σεπτεμβρίου 1976 28 Νοεμβρίου 1977 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1974  
Σπυρίδων Δοξιάδης 28 Νοεμβρίου 1977 10 Μαΐου 1980 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1977  
Σπυρίδων Δοξιάδης 10 Μαΐου 1980 21 Οκτωβρίου 1981 Κυβέρνηση Γεωργίου Ράλλη 1980 Βουλευτικές εκλογές 1981
Παρασκευάς Αυγερινός 21 Οκτωβρίου 1981 5 Ιουλίου 1982 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981 Κατάργηση του Υπουργείου Κοινωνικών Υπηρεσιών (5.7.1982)

Υπουργοί Υγείας και Πρόνοιας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Παρασκευάς Αυγερινός 5 Ιουλίου 1982 17 Ιανουαρίου 1984 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981 Σύσταση Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας
Γεώργιος Γεννηματάς 17 Ιανουαρίου 1984 5 Ιουνίου 1985 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981  
Γεώργιος Γεννηματάς 5 Ιουνίου 1985 26 Ιουλίου 1985 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985

Κατάργηση του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας (26.7.1985)

Υπουργοί Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Γεώργιος Γεννηματάς 26 Ιουλίου 1985 5 Φεβρουαρίου 1987 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985 Σύσταση του Υπουργείου Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων
Γεώργιος - Αλέξανδρος Μαγκάκης 5 Φεβρουαρίου 1987 23 Σεπτεμβρίου 1987 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985  
Γιάννης Φλώρος 23 Σεπτεμβρίου 1987 18 Νοεμβρίου 1988 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985  
Απόστολος Κακλαμάνης 18 Νοεμβρίου 1988 2 Ιουλίου 1989 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985  
Μιλτιάδης Έβερτ 2 Ιουλίου 1989 12 Οκτωβρίου 1989 Κυβέρνηση Τζαννή Τζαννετάκη 1989
Γεώργιος Μερίκας 12 Οκτωβρίου 1989 23 Νοεμβρίου 1989 Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Γρίβα 1989 Βουλευτικές εκλογές Νοεμβρίου 1989
Γεώργιος Μερίκας 23 Νοεμβρίου 1989 11 Απριλίου 1990 Οικουμενική κυβέρνηση Ξενοφώντα Ζολώτα 1989  
Μαριέττα Γιαννάκου 11 Απριλίου 1990 8 Αυγούστου 1991 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990  
Γιώργος Σούρλας 8 Αυγούστου 1991 3 Δεκεμβρίου 1992 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990  
Δημήτρης Σιούφας 3 Δεκεμβρίου 1992 13 Οκτωβρίου 1993 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990  
Δημήτρης Κρεμαστινός 13 Οκτωβρίου 1993 15 Σεπτεμβρίου 1995 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1993 (Δεν είναι σαφές γιατί παραιτήθηκε και επαναδιορίστηκε)

Υπουργοί Υγείας και Πρόνοιας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Δημήτρης Κρεμαστινός 15 Σεπτεμβρίου 1995 22 Ιανουαρίου 1996 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1993 Μετονομασία του Υπουργείου Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων σε Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας
Αναστάσιος Πεπονής 22 Ιανουαρίου 1996 25 Σεπτεμβρίου 1996 Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα  
Κώστας Γείτονας 25 Σεπτεμβρίου 1996 30 Οκτωβρίου 1998 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 1996 (Σεπτέμβριος)  
Λάμπρος Παπαδήμας 30 Οκτωβρίου 1998 13 Απριλίου 2000 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 1996 (Σεπτέμβριος)  
Αλέκος Παπαδόπουλος 13 Απριλίου 2000 13 Ιουνίου 2002 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 2000  
Κωνσταντίνος Στεφανής 13 Ιουνίου 2002 10 Μαρτίου 2004 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 2000  

Υπουργοί Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

 
Λογότυπο του Υπουργείου
ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Νικήτας Κακλαμάνης 10 Μαρτίου 2004 15 Φεβρουαρίου 2006 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή 2004 Μετονομασία του Υπουργείου Υγείας

και Πρόνοιας σε Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Δημήτρης Αβραμόπουλος 15 Φεβρουαρίου 2006 19 Σεπτεμβρίου 2007 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή 2004  
Δημήτρης Αβραμόπουλος 19 Σεπτεμβρίου 2007 7 Οκτωβρίου 2009 Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή 2007  
Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου 7 Οκτωβρίου 2009 7 Σεπτεμβρίου 2010 Κυβέρνηση Γεωργίου Α. Παπανδρέου 2009  
Ανδρέας Λοβέρδος 7 Σεπτεμβρίου 2010 11 Νοεμβρίου 2011 Κυβέρνηση Γεωργίου Α. Παπανδρέου 2009  
Ανδρέας Λοβέρδος 11 Νοεμβρίου 2011 17 Μαΐου 2012 Κυβέρνηση Λουκά Παπαδήμου 2011  
Χρήστος Κίττας 17 Μαΐου 2012 21 Ιουνίου 2012 Υπηρεσιακή κυβέρνηση Παναγιώτη Πικραμμένου 2012 Βουλευτικές Εκλογές 2012

Υπουργοί Υγείας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Ανδρέας Λυκουρέντζος 21 Ιουνίου 2012 25 Ιουνίου 2013 Κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά 2012 Μετονομασία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής

Αλληλεγγύης σε Υπουργείο Υγείας

Σπυρίδων-Άδωνις Γεωργιάδης 25 Ιουνίου 2013 9 Ιουνίου 2014 Κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά 2012  
Μάκης Βορίδης 10 Ιουνίου 2014 27 Ιανουαρίου 2015 Κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά 2012 Ανασχηματισμός

Υπουργοί Υγείας , Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Παναγιώτης Κουρουμπλής 27 Ιανουαρίου 2015 28 Αυγούστου 2015 Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα Ιανουαρίου 2015 Μετονομασία του Υπουργείου Υγείας σε Υπουργείο Υγείας , Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης
Αθανάσιος Δημόπουλος 28 Αυγούστου 2015 23 Σεπτεμβρίου 2015 Υπηρεσιακή κυβέρνηση Βασιλικής Θάνου 2015  

Υπουργοί Υγείας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

ΌνομαΈναρξη ΘητείαςΛήξη ΘητείαςΚυβέρνησηΣημειώσεις
Ανδρέας Ξανθός 23 Σεπτεμβρίου 2015 8 Ιουλίου 2019 Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα Σεπτεμβρίου 2015 Μετονομασία του Υπουργείου Υγείας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε Υπουργείο Υγείας
Βασίλης Κικίλιας 8 Ιουλίου 2019   Κυβέρνηση Κυριάκου Μητσοτάκη 2019 Βουλευτικές Εκλογές 2019